Cultuur

Bartje viert feest in Assen: trek eropuit voor een dag vol Drentse tradities en nostalgie

Op zaterdag 5 september staat de binnenstad van Assen in het teken van feest. Het beroemdste jongetje van Drenthe, Bartje Bartels, viert dan zijn verjaardag. Tussen 12.00 en 17.00 uur verandert het centrum in een bruisend decor vol ouderwetse spelletjes, oude ambachten en historische activiteiten voor jong en oud.

Romy van der Lingen
2 minuten
Drenthe
Uittips Drenthe
Bezienswaardigheden Drenthe
Bartje verjaardag Assen

Wie was Bartje ook alweer?

Het bekende Drentse personage werd in 1935 bedacht door de onderwijzer Anne de Vries. Hij schreef het verhaal over het opstandige landarbeidersjongetje dat weigerde te bidden voor zijn bruine bonen. Het boek en de latere televisieserie uit de jaren 70 maakten van Bartje een universeel symbool voor de Drentse streek en de eigenzinnige cultuur van de provincie. Het bronzen standbeeld achter het Ontvangershuis in Assen is tot op de dag van vandaag een geliefde plek voor inwoners en bezoekers.

Oude ambachten en nostalgische spelletjes

In Assen viert Bartje elk jaar in september zijn verjaardag, waarbij hij – in tegenstelling tot de rest van ons – altijd precies twaalf jaar oud blijft. Tijdens de feestdag, die dit jaar op zaterdag 5 september valt, komt de historie van de stad en het platteland op een toegankelijke manier tot leven. In het centrum zijn verschillende themapleinen ingericht waar van alles te doen is:

  • Oude ambachten op het Koopmansplein: bekijk van dichtbij hoe ambachtslieden aan het werk zijn met touwslaan, klompen maken, manden vlechten, spinnen met een spinnewiel en koffiebranden.
  • Ouderwetse spelletjes op de Brink en het Pomppleintje: kinderen en volwassenen kunnen meedoen aan traditionele activiteiten zoals hoepelen, steltlopen, knikkeren en stoepkrijten.
  • Hollandse spelen op het Ceresplein: hier staan diverse klassieke Hollandse spellen opgesteld voor het hele gezin.
  • Puzzelen in de stad: via een puzzelopdracht van Assen Escape Rooms kun je in de binnenstad op zoek gaan naar Bartje en kans maken op een prijs.

Stadswandeling en nieuwe escapetour

Ook voor volwassenen die wat meer verdieping zoeken in de geschiedenis van Assen is er genoeg te doen. Om 14.30 uur vertrekt er een historische stadswandeling met gids vanaf het pleintje bij de ingang van het Drents Museum. De gids neemt de deelnemers mee langs bijzondere plekken in de binnenstad en vertelt over het verleden van de Drentse hoofdstad; kijk voor opgave op de website van Dit Is Assen.

Daarnaast wordt op 5 september de nieuwe interactieve escapetour Lef & Legendes gelanceerd, waarmee je via een app de verhalen van acht bijzondere Assenaren ontdekt. Ter gelegenheid van Bartjes verjaardag is de toegangscode van 5 tot en met 12 september bij VVV Assen te koop voor €5 in plaats van de gebruikelijke €10.

Het bronzen standbeeld van Bartje staat in de tuin achter het Ontvangershuis, vlak bij het Drents Archief. Een bezoek aan het beeld vormt een prima startpunt voor een gezellige middag in de stad.