Koning Winter slaat z'n slag
Na een grillige januarimaand, met veel sneeuw en gladheid, lijkt Koning Winter nu zijn zinnen te hebben gezet op een nieuwe, serieuze inval. De meteorologen zijn het erover eens: de koude lucht uit het noordoosten wint terrein. Voor de schaatsfans is er hoop, maar, zoals altijd in ons land, is er ook een slag om de arm.
De voorspelling: een tweedeling in het land
Vanaf morgen, donderdag, stroomt er vanuit het noordoosten steeds koudere lucht ons land binnen. Waar we de afgelopen dagen nog te maken hadden met temperaturen rond de 4 à 5 graden, duikt het kwik nu verder omlaag. Overdag zal het thermometerstreepje nog maar net boven het vriespunt uitkomen – 1 of 2 graden –, terwijl het in de nachten licht tot matig gaat vriezen.
Voor het komende weekend ziet het er voor de noorderlingen het meest rooskleurig uit. Zaterdag breidt de kou zich verder uit over de rest van het land, maar de "echte" kou blijft waarschijnlijk in Noord-Nederland hangen. Met temperaturen die ook overdag rond het vriespunt blijven schommelen, begint de ijsgroei serieus vorm te krijgen.
En... krijgen we een laag ijs?
De huidige berekeningen laten zien dat er op ondiep water en ondergelopen weilanden al snel een laagje ijs van ongeveer 4 centimeter kan ontstaan. Dat is meestal genoeg voor de eerste waaghalzen en de officiële natuurijsbanen om de poorten te openen.
Toch is er een spelbreker: de wind. Er wordt een matige tot vrij krachtige oostenwind voorspeld. Deze wind zorgt ervoor dat de gevoelstemperatuur flink daalt – kleed je dus warm aan – maar het houdt het water in grotere kanalen en meren ook in beweging. Hierdoor zal ijsvorming op de Friese meren of het Paterswoldsemeer in Groningen waarschijnlijk nog even op zich laten wachten.
Conclusie voor het weekend
De schaatsen kunnen waarschijnlijk uit het vet, maar houd de lokale (weer)berichten en updates van lokale ijsclubs goed in de gaten. De kans op schaatspret op ondergelopen polders en weilanden is dit weekend groot. Voor het schaatsen op de grotere wateren zijn waarschijnlijk nog wat extra nachten met strenge vorst nodig.