Dagwandeling Graanrepubliek – 18 kilometer
In het Groningse Oldambt wandel je door de verhalen van de Graanrepubliek. Eeuwenlang was dit dé graanschuur van Nederland, waar herenboeren in weelde leefden en landarbeiders vaak een zwaar bestaan kenden. Tijdens de 18 kilometer lange Dagwandeling Graanrepubliek zie je die geschiedenis terug in het landschap: statige herenboerderijen met rijk versierde voorhuizen staan tegenover eenvoudige dorpswoningen. De route start in Bad Nieuweschans, met z'n beschermde dorpsgezicht en kuuroord, en voert je langs historische plekken als hoeve Stocksterhorn bij Drieborg en de monumentale boerderijen van Nieuw Beerta. Deze wandeling duurt zo'n vier uur en het is handig om zelf een lunchpakket mee te nemen, want horecagelegenheden zijn onderweg schaars.
Veentjesroute – 7,5 kilometer
Rustzoekers vinden in Drenthe hun geluk op de Veentjesroute bij Zeijen. Deze 7,5 kilometer lange tocht voert door een karakteristiek esdorpenlandschap, met zandpaden, houtwallen en eeuwenoude essen. Het brinkdorp Zeijen, waar de route begint en eindigt, ademt nostalgie: rietgedekte boerderijen onder grote bomen en een gemoedelijke sfeer waarin je de tijd vergeet. Onderweg passeer je akkers en waterlopen die glinsteren als zilveren linten door het landschap. Informatiepanelen langs de route vertellen over oude landbouwmethodes, vergeten graansoorten en de vroegere tjaskers – kleine molens – die het waterbeheer regelden. Poëtische teksten langs het pad voegen extra beleving toe. De route is gemarkeerd met rode pijltjes en start bij Café Hingstman, waar je na afloop neerstrijkt voor koffie en iets lekkers.
It Wikelslân – 5 kilometer
Tijdens de 5 kilometer lange route It Wikelslân ontdek je hoe afwisselend Nationaal Park De Alde Feanen kan zijn. Het pad voert je langs rietvelden, moerasbossen en open water, waar de natuur na elke bocht weer een ander gezicht laat zien. Vlonderpaden en graspaden leiden je door drassige stukken waar je de stilte bijna tastbaar wordt. Onderweg passeer je petgaten die herinneren aan de vroegere turfwinning en uitkijkpunten waar misschien een roerdomp voorbijvliegt. Een (letterlijk) hoogtepunt is de uitkijktoren halverwege: vanaf hier ontvouwt zich een zee van water, riet en lucht. De route start bij het bezoekerscentrum in Eernewoude, waar je ook informatie vindt over het nationaal park. Honden zijn aangelijnd welkom en stevige schoenen zijn geen overbodige luxe, zeker na regen.
Redders op zee – 16,8 kilometer
Op Schiermonnikoog beleef je de zee van dichtbij tijdens de 16,8 kilometer lange Redders op zee-route. Deze tocht voert je langs duinen, stranden en schelpenpaden, maar ook langs verhalen van moed en strijd tegen het water. Vanaf de veerdam wandel je langs de Waddenkust en door het duingebied waar al sinds 1830 reddingstations staan. De route laat je plekken zien die herinneren aan schipbreuk en storm, zoals de begraafplaats Vredenhof en het boothuis Willem Horsman. Je komt ook langs de Noordertoren, de actieve vuurtoren van het eiland, en loop je door het dorp langs Hotel van der Werff en eetcafé Het Oude Boothuis. De tocht is grotendeels onverhard en duurt ruim vier uur. Honden mogen mee, aangelijnd of los op het strand. Met de wind in je haren, het zand onder je voeten en de verhalen bij elke stop is dit een wandeling die je niet snel vergeet.
- Adobe Stock