Lifestylemagazine over Noord-Nederland

Terug in de tijd: 3 prachtige openluchtmusea in Groningen, Friesland en Drenthe

In Groningen, Friesland en Drenthe vind je tal van openluchtmusea waar je letterlijk door de geschiedenis kunt dwalen. Tussen oude huizen, werkplaatsen en schooltjes zie je hoe het dagelijks leven er rond 1900 uitzag. Ieder museum vertelt zijn eigen verhaal, vaak met bijzondere details en persoonlijke verhalen.

Groningen

Het Hoogeland – Warffum (Groningen)

Op een schilderachtige wierde in Warffum ligt openluchtmuseum Het Hoogeland, een verzameling historische panden die naadloos opgaan in het beschermde dorpsgezicht. Al sinds 1959 worden hier het Groningse plattelandsleven en de dorpssfeer bewaard. Je loopt door een oude dierenartsenpraktijk, kruidenierswinkel, schooltje en smederij, maar ook langs woonhuizen, een molen en een ouderwetse kroeg. Elk gebouw vertelt een eigen verhaal, en samen schetsen ze een levendig beeld van het dagelijkse leven in Groningen aan het begin van de vorige eeuw.

De Spitkeet – Harkema (Friesland)

Op de uitgestrekte heide bij Harkema ligt themapark en openluchtmuseum De Spitkeet. Hier ontdek je hoe de armste bewoners van de streek vroeger leefden en werkten. Van plaggenhutten en eenvoudige kippenhokwoningen tot kleine stenen huisjes voor wie het iets beter had: de contrasten zijn groot. De rondgang wordt extra levendig door de persoonlijke verhalen, zoals dat van Froukje Postma, die met acht personen in een piepklein kamertje in het armenhuis woonde. Of dat van Jelle Dam, opgegroeid in een spitkeet, die later streed voor de rechten van de arme heidebewoners. Vergeet ook niet om even stil te staan bij de reconstructies, waar elk detail zorgvuldig is nagebouwd.

Plaggenhut in Openluchtmuseum Ellert en Brammert. Foto: Ellert en Brammert

Ellert en Brammert – Schoonoord (Drenthe)

In Schoonoord wacht een compleet historisch dorp op je bezoek: openluchtmuseum Ellert en Brammert. Wandel langs plaggenhutten, oude boerderijen en karakteristieke gebouwen zoals een school, kerk en smederij. Het museum werd in 1954 opgericht door inwoners die het verleden van de Drentse arbeiders wilden bewaren, en dat gevoel van trots voel je nog steeds. De naam verwijst naar twee reuzen uit een oude Drentse sage, die tegenwoordig als imposante beelden bij de ingang staan om bezoekers te verwelkomen. Maak vooral ook een rondje over het erf, waar oude ambachten soms nog in de praktijk worden getoond.

Let op: de openluchtmusea zijn de hele maand oktober geopend en sluiten daarna tijdens het winterseizoen.

Uittips
  • Het Hoogeland, De Spitkeet, Ellert en Brammert
  • Geert Job Sevink via Marketing Groningen