/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2F2025%2F06%2Fxh6ejA32gUIMbE1750083082.jpg)
Terug in de tijd
Tussen de essen, houtwallen en rietgedekte boerderijen ligt Orvelte, misschien wel het mooiste esdorp van Drenthe. Dit museumdorp ademt geschiedenis: oude ambachten worden er nog beoefend, de boerderijen lijken zó uit 1900 te zijn overgestapt en er is altijd iets te beleven. Je wandelt er tussen ambachtswinkels, galerieën, streekproducten en kleine exposities – alles in een sfeer die uitnodigt tot rondkijken én onthaasten. Geen auto's in het dorp, wel klinkerstraatjes, paardenkarren en een schapenstoet die zomaar de hoek om kan komen. Wie Orvelte bezoekt, maakt kennis met het Drenthe van toen.
Een wandeling vol sfeer en verleden
Rondom het dorp slingert het Boswachterspad Oer ’t Veld, een route van Staatsbosbeheer die je meeneemt door een landschap dat z’n verhaal nog durft te vertellen. Je start in Orvelte en wandelt al snel langs de schaapskooi en door de kalverweitjes richting de Noordes: een archeologisch monument met kleinschalige akkertjes waar oude gewassen groeien. Onderweg passeer je houtwallen – sommige eeuwenoud, andere met zorg teruggebracht – en wandel je over het Reijntjesveld, waar in augustus de heide uitbundig paars bloeit.
Halverwege de route tref je een gereconstrueerde boerderij uit de IJzertijd aan, precies zoals die hier ooit stond. Verderop liggen een grafheuvel, het vlasveen waar vroeger vlas werd geroot en een smal pad door het schaduwrijke Tolhuisbos. De afwisseling is onderweg groot, maar de sfeer blijft overal even gemoedelijk.

Praktische informatie
De route start op de Brink van Orvelte, bij de Schapendrift. Het Boswachterspad Oer ’t Veld is 6 kilometer lang en goed bewegwijzerd met rode pictogrammen. Wie het liever wat korter houdt, kan ook kiezen voor een ingekorte variant van 4 kilometer. Honden zijn welkom, mits aangelijnd – de schaapskudde trekt hier namelijk nog dagelijks door het landschap.
De paden zijn grotendeels goed begaanbaar, al kan het op plekken wat drassig zijn. Stevige schoenen zijn dus geen overbodige luxe. Parkeren kan in het dorp (houd rekening met parkeerkosten), en na afloop lonkt een kop koffie of een ijsje op een van de gezellige terrassen. Vergeet vooral ook niet om het dorp zelf te verkennen, want Orvelte is meer dan alleen vertrekpunt: het is een bestemming op zich.
- Staatsbosbeheer
- Adobe Stock